A parallel-plate capacitor has capacitance 6.00 ?F A. How much energy is stored
ID: 1316207 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has capacitance 6.00 ?F A. How much energy is stored in the capacitor if it is connected to a 9.00 V battery? B. If the distance between the charged plates doubled what is the energy stored? C. If the battery is now disconnected and the distance between the charge plates doubled, what is the energy stored? D. The battery is subsequently reattached to the capacitor, but the plate seperation remains as in part (c) how much energy is stored? E. The plates are moved back to the original distance between them. What is the potential difference accross the capacitor?Explanation / Answer
U=1/2CV2=1/2 x 6x10-6 x 92=0.243mJ
If distance is doubled energy is halfed.