Constants| Periodic Table Find the radius r of the electron\'s spiral trajectory
ID: 1877346 • Letter: C
Question
Constants| Periodic Table Find the radius r of the electron's spiral trajectory Express your answer with the appropriate units The uniform 35.0 mT magnetic field in the figure points in the positive z-direction. An electron enters the region of magnetic field with a speed of 5.10 x106 m/s and at an angle of 30 above the xy-plane. (Figure 1) Value Units Submit Request Answer Figure 1 of 1 Part B Find the pitch p of the electron's spiral trajectory Express your answer with the appropriate units 30° Value Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
A) Component of velocity perpendicular to B,
v = 5.1 x 10^6 x cos30 = 4.42 x 10^6 m/s
As, m v^2/r = q v B
=> r = m v/B q
r = (9.1 x 10^-31 x 4.42 x 10^6)/(0.035 x 1.6 x 10^-19)
r = 7.18 x 10^-4 m
B) Time periode, T = (2 pi m) /(B q)
= (2 x pi x 9.1 x 10^-31)/(0.035 x 1.6 x 10^-19)
= 1.02 x 10^-9 s
pitch, p = vz x T = 5.1 x 10^6 x sin30 x 1.02 x 10^-9
= 2.60 x 10^-3 m
p = 2.60 mm
Comment in case any doubt please rate my answer....