Constants A pickup truck is carrying a toolbox, but the rear gate of the truck i
ID: 1881932 • Letter: C
Question
Constants A pickup truck is carrying a toolbox, but the rear gate of the truck is missing, so the box will slide out if it is set moving. The coefficients of kinetic and static friction between the box and the bed of the truck are 0.255 and 0.700, respectively. Part A Starting from rest, what is the shortest time this truck could accelerate uniformly to 39.0 m/s ( 87.2 mph) without causing the box to slide. (Hint: First use Newton's second law to find the maximum acceleration that static friction can give the box, and then solve for the time required to reach 39.0 m/s) A2 t minExplanation / Answer
As, force, F = u m g
Maximum acceleration, a_max = F/m
a_max = u g = 0.7 x 9.8 = 6.86 m/s^2
Time, t = V/a_max = 39/6.86 = 5.685 sec
Comment in case any doubt please rate my answer....