Chapter OS, Problem 11 A centrifuge is a device in which a small container of ma
ID: 1883525 • Letter: C
Question
Chapter OS, Problem 11 A centrifuge is a device in which a small container of material is rotated at a high speed on a circular path. Such a device is used in medical laboratories, for instance, to cause the more dense red blood cells to settle through the less dense blood serum and collect at the bottom of the container. Suppose the centripetal acceleration of the sample is 4.67 x 1 large as the acceleration due to gravity. H ow many revolutions per minute is the sample making, if it is located at a radius of 2.68 cm from the axis of rotation? Number Units the tolerance is +/-5%Explanation / Answer
Given,
Centripetal acceleration, a = 4670 x 9.8 = 45766 m/s^2
Also, a = V^2/r
Velocity, v = sqrt(45766 x 0.0268) = 35.02 m/s
Time, t = 2 pi r/v = (2 pi x 0.0268)/35.02 = 0.00481 s = 8.01 x 10^-5 min
Number of revolutions = 1/t = 12478.88 rev/min
Comment in case any doubt please rate my answer.....
According to the chegg guidelines I can answer one question at a time so please post other questions seperately ...