Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The coefficient of friction between your feet and the floor while wearing socks

ID: 1883539 • Letter: T

Question

The coefficient of friction between your feet and the floor while wearing socks is 0.1. Assume your mass is 60 kg. You get a running start and slide across a horizontal floor, starting with a speed of 2.8 m/s.

A) How much work (J) is done by the frictional force on you? (specifically include a minus sign if this value is negative)

B) What distance (m.) would you slide before you came to a stop?

C) Compared to the distance in part B, what total distance would you slide if you started with twice the initial velocity? (Is it the same distance? or 4x as far? 2x as far? 1/2 as far? 1/4 as far?)

Explanation / Answer

Workdone by friction=- 0.5mv^2= - 0.5* 60* 2.8^2= - 235.2 J

=======

umgd= 0.5mv^2 ..(i)

umgd = 235.2

0.1*60*9.8*d= 235.2

d= 4 m

======

Considering equation..(i)

Distance would become 4 times of initial

=====

Commemt in case any doubt.. good luck