Point charges q 1= 4.50 nC and q 2=+ 4.50 nC are separated by distance 3.30 mm ,
ID: 1885978 • Letter: P
Question
Point charges q1= 4.50 nC and q2=+ 4.50 nC are separated by distance 3.30 mm , forming an electric dipole.
The charges are in a uniform electric field whose direction makes an angle 36.8 with the line connecting the charges. What is the magnitude of this field if the torque exerted on the dipole has magnitude 7.50×109 Nm ?
Express your answer in newtons per coulomb to three significant figures.
2.
A small 12.2 g plastic ball is tied to a very light 25.6 cmstring that is attached to the vertical wall of a room. (See the figure (Figure 1).) A uniform horizontal electric field exists in this room. When the ball has been given an excess charge of -1.10 C , you observe that it remains suspended, with the string making an angle of 17.4 with the wall.
Find the magnitude of the electric field in the room.
17.4°Explanation / Answer
1.
Torque on dipole
T= PE sin x = (qd) E sin x
7.5*10^-9= 4.5*10^-9 * 3.3*10^-3*E sin 36.8
E= 843.123 N/C
=============
According to Chegg guidelines I can answer one question at a time so Plz post the other problem seperately... Goodluck