Consider an L-R-C series cirquit composed of the inductor, resistor, and capacit
ID: 1894229 • Letter: C
Question
Consider an L-R-C series cirquit composed of the inductor, resistor, and capacitor where you have a 200 ohm resistor, a .400-H inductor, and a 6.00-uF capacitor. The circuit is connected to an ac source with voltage amplitude 30.0 Va) at what frequency (in Hz) is the circuit in resonance?
b) sketch the phasor diagram at the resonance frequency (I, V_R,V_L, V_C, V_total) ****V_R is the same as V subscript R****
c) what are the voltage amplitudes across the resisotr, inductor, and capacitor when the source frequency equals the resonance frequency?
d) what is the average power for the circuit?
Explanation / Answer
a) RLC circuit is in resonance when the impedance due to capacitor and inductor is the same. This gives the resonance frequency as = 1/(LC) rad/s.
so resonance frequency is 1/(0.4*6*10-6)= 645.536 rad/s = 102.74 Hz
b) As the impedances due to capacitor and inductor are equal and opposite the circuit just sees a real resistance, and hence the current is in phase with the voltage and keeps rotating with an angular speed equal to the resonance frequency. Same is the case for V_R as Current which is a real quantity here (due to cancellation of impedances) is multiplied by another real quantity R. For V_L and V_C they will be 900 out of phase with current because of multiplication with impedance terms. V_L will be 900 ahead of I and V_c 900 behind it. V_Total again will be in phase with I rotating along with it.
c) To get this we need the amplitude of current through the circuit which can simply be found as, I = V/R (as the impedances cancel out each other at resonance).
I = 30/200 = 0.15 amp.
V_R = I*R = 30 V
V_L = I*Xc = I/(C) = 0.15/(645.536*6*10-6)= 38.73
V_C = 38.73 (1800 out of phase with V_L cancelling it)
d) Average power is found as IRMS2*R = 0.15/2*0.15/2*200 = 2.25 Watt