Part A-Power lines carry electricity at about 120,000 volts. If a power line wer
ID: 1896471 • Letter: P
Question
Part A-Power lines carry electricity at about 120,000 volts. If a power line were stepped down by a transformer to 120 volts, how many turns would there be on the secondary coil if there were 1000 turns on the primary? Show calculations.Part B-If the secondary coil is connected to a resistor with a resistance of 10 ohms, what is the current in the secondary coil? Show calculations.
Part C-What is the power in the secondary coil? Show calculations.
Part D-What is the current drawn by the primary coil? show calculations.
Part E-Why is it useful for the power lines to transfer electricity with a current of the magnitude of the answer in part D?
Explanation / Answer
Use V for volts, N for turns, subscript p for primary and subscript s for secondary. Rewrite the formula as below:
Vs/Vp = Ns/Np
Hence
Ns = Np (Vs/Vp) --------> (1)
Given:
Vp = 120,000 volts
Vs = 120 volts
Np = 1000 turns
Substituting above quantities in (1)
Ns = 1000 (120/120000)
= 1
Current in secondary Is = Vs/Rs = 120/10 = 12 ampere
c. what is the power in the secondary coil?
Power in Watts Ps = Vs x Is = 120 volts x 12 ampere = 1440 watts
Power in primary coil = Power in secondary coil
Ip x Vp = Is x Vs = 1440
Ip = 1440/120000 = 0.012 ampere (which is comparatively low amperage)
Power loss = (I^2) R.
Thus, power loss increases in square proportion of current I for a given resistance R. By reducing I to low level such as 0.012, the power companies avoid power loss during power delivery from power station which is far away fro home or place of power consumption.