A cube of edge length script l = 3.40 cm is positioned as shown in the figure be
ID: 1898093 • Letter: A
Question
A cube of edge length script l = 3.40 cm is positioned as shown in the figure below. A uniform magnetic field given by B = (5.9 i + 4.0 j + 3.0 j) T exists throughout the region.
(a) Calculate the magnetic flux through the shaded face.
...............mWb
Explanation / Answer
magnetic flux = B.A = B_x A = 5.9* 0.0340*0.0340 = 6.82 mW