The glass prism has an index of refraction that depends on the wavelength of the
ID: 1898214 • Letter: T
Question
The glass prism has an index of refraction that depends on the wavelength of the light that enters it. The index of refraction is 1.34 for light of wavelength 7.639 x 10-7 m in a vacuum and 1.73 for light of wavelength 4.376 x 10-7 m in vacuum. A beam of white light is incident from the left, perpendicular to the first surface, as shown in the figure, and is dispersed by the prism into its spectral components. Determine the speed of the 4.376 x 10-7 m light in the glass. Answer in units of m/s Determine the wavelength of the 7.639 x 10-7 m light in the glass. Answer in units of m Determine the frequency of the 7.639 x 10-7 in light in the glass. Answer in units of HzExplanation / Answer
1) 3.000*10^8/1.73 = 1.734*10^8 m/s 2) 7.639*10^-7/1.34 = 5.701*10^-7 m 3) 3.000*10^8/7.637*10^-7 = 3.928*10^14 Hz