An infinite conducting sheet lines in the xy plane. It has a width of 4.5 cm and
ID: 1898529 • Letter: A
Question
An infinite conducting sheet lines in thexyplane. It has a width of 4.5 cm and a current density of 5200A/m2in the negativey-direction. An electron (me=9.11?10-31kg and qe=-1.60?10-19C) moves parallel to the sheet with a velocity of 2.5?106m/s in the positivey-direction and with an initialz-position of 4.0cm. The magnetic field due to the sheet current runs parallel to the sheet. Use Ampere's Law to find the magnetic field strength at the position of the electron. (?0=4??10-7Tm/A)
Answer in units of mT please!
Explanation / Answer
the force F= E*q and F=q*v*B in which case B= (E*q)/(q*v) B= E/v plug and get