A curve in a road forms part of a horizontal circle. As a car goes around it at
ID: 1900147 • Letter: A
Question
A curve in a road forms part of a horizontal circle. As a car goes around it at constant speed 14.0 m/s, the horizontal total force on the driver has magnitude 116 N. What is the total horizontal force on the driver if the speed on the same curve is 17.5 m/s instead? In the Bohr model of the hydrogen atom, an electron moves in a circular path around a proton. The speed of the electron is approximately 2.43 Times 10 6 m/s. Find the force acting on the electron as it revolves in a circular orbit of radius 5.45 Times 10 -11 m. magnitude N direction Find the centripetal acceleration of the electron. magnitude directionExplanation / Answer
92.8N
centripital forece =mv2/r
electron mass = 9.10938188 × 10-31 kilograms
=9.10938188 × 10-31(2.43*106)2/5/5.45*10-11
=9.859*10-8N
cetripital acceleration=v2/r=1.08x1023