Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A metal wire of mass m = 0.450 kg slides without friction on two horizontal rail

ID: 1907487 • Letter: A

Question

A metal wire of mass m = 0.450 kg slides without friction on two horizontal rails spaccd a distance d = 0.40 m apart, as in the figure. The track lies in a vertical uniform magnetic field B = 0.90 T. There is a constant current i = 0.10 A through generator G, along one rail, across the wire, and back down the other rail. Find the speed and direction of the wire's motion as a function of time, assuming it to be stationary at t = 0. Evaluate for t = 0.3 s. Take positive to the right and negative to the left.

Explanation / Answer

a = IdB/m = .08 m/s^2 V=at at t=.3 s v = a * .3= .024 m/s