Please solve it soon. Very much in need... Step by Step solution please For the
ID: 1920991 • Letter: P
Question
Please solve it soon. Very much in need... Step by Step solution please
For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple standard conventional cyclone with a body diameter of 0.50 meters. The particulate density pp = 1200 kg/m3, the gas density pg = 0.90 kg/m3, the gas viscosity Mu = 0.06 kg/m-hr, and the inlet gas velocity Vi = 25 m/s. ________ Size Range, Mum Mass Percent in Size Range 0-4 4-10 10-20 20-40 40-80 >80 3.0 10.0 30.0 40.0 15.0 2.0 Problem 7. (10 Points) Assume the efficiency of the cyclone in Problem 6 is 90%. Please calculate the new efficiency if(a) the inlet gas velocity decreases to 15 m/s, or if(b) the particulate density changes to 1000 kg/m^3.Explanation / Answer
92.2% for the first problem.
A is 87.1%
B is 89%