Please solve it soon. Very much in need... Step by Step solution please For the
ID: 1920993 • Letter: P
Question
Please solve it soon. Very much in need... Step by Step solution please
For the following particle size distribution, calculate the efficiency of a Lapple standard conventional cyclone with a body diameter of 0. 50 meters. The particular density Pp= 1200 Kg/m3, the gas density Pg=0. 90Kg/m3, the gas viscosity mu= 0. 06 Kg/m-hr, and the intel gas velocity Vi = 25 m/s. Assume the efficient of the cyclone in problem 6 is 90%. Please calculate the new efficiency if the intel gas velocity decreases to 15 m/s, or if the particular density changes to 1000 Kg/m3.Explanation / Answer
as per above problem vj is meu