Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This circuit is the standard \'inverting amplifier\' described in Rizzoni chapte

ID: 1937068 • Letter: T

Question

This circuit is the standard 'inverting amplifier' described in Rizzoni chapter 8 pages 413 - 417 and Wierzba chapter 8 pages 2 - 5. Take RA = 1 k ohm, RB = 3 k ohm , and vs = 0.3 V. Draw the circuit and show how you use the ideal op amp properties plus KCL, KVL, and Ohms law to find the following. i1 = ? i2 = ? i3 = ? L4 = ? vo = ? Now consider a resistor at the output of the operational amplifier as shown here. Again assume an ideal amplifier. Draw the circuit again and show how you use the ideal op amp properties plus KCL, KVL, and Ohms law to find the following if RC = I k ohm. i1 = ? i2 = ? i3 = ? vo = ? io = ? i4 = ?

Explanation / Answer

Inverting amplifier gain will be -Rb/Ra = 3k/1k = -3 Vo = gain *Vs = -3 * 0.3 = -0.9V As ideal opamp... i1 = 0 node will be at zero potential so i1 = Vs/Ra = 0.3/1k = 0.3mA i2 = i1 = 0.3mA