A convex-convex lens has radii of curvature with magnitudes of |R_1|=10cm and |R
ID: 1958387 • Letter: A
Question
A convex-convex lens has radii of curvature with magnitudes of |R_1|=10cm and |R_2|=15cm. The lens is made of glass with index of refraction n_glass=1.5. We will employ the convention that R_1 refers to the radius of curvature of the surface through which light will enter the lens, and R_2 refers to the radius of curvature of the surface from which light will exit the lens.What is the focal length f of this lens in air (index of refraction for air is n_air=1)?
Express your answer in centimeters to two significant figures or as a fraction.
Explanation / Answer
focal length = f
1/f = ( - 1)[1/R1 - 1/R2 ]
R1 and R2 are radius of curvatures
1/f = 0.5[1/30]
f = 60 cm
f = 0.60 * 102 cm