Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If anyone can help it\'ll be greatly appreciated. The coefficient of friction be

ID: 1961790 • Letter: I

Question

If anyone can help it'll be greatly appreciated.

The coefficient of friction between the 6.9 kg mass and the table is 0.55, and the coefficient of friction between the 5 kg mass and the table is 0.31. Consider the motion of the 33 kg mass which descends by the amount of Delta y = 0.42 m after releasing the system from rest. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Find the work done against friction. Answer in units of J Find the speed of the 33 kg mass. Answer in units of m/s Find the time it takes for the 33 kg mass to fall a distance of Delta y = 0.42 m.

Explanation / Answer

work done against friction = -(0.55*6.9g + 0.31*5g)*0.42 = -22J

33g-T13 = 33a

T13 - T12 - 0.31*5g = 5a

T12 - 0.55*6.9g = 6.9a

adding we get

a = 6.036 m/s2

so now v2 - u2 = 2as

where u = 0, s = 0.42m and a=6.036

gives v = 2.252 m/s

now v=u+at

where v=2.252 , u=0,a=6.036

gives t = 0.3731s