Tonya Crashes into Nancy while they are practicing their figure skating routines
ID: 1963037 • Letter: T
Question
Tonya Crashes into Nancy while they are practicing their figure skating routines. Tonya's mass is 60kg and Nacy's mass is 50kg. Just before the collision occurs, Tonya's velcocity is 5m/s and Nacy's velocity is 6m/s in the opposite direction. During the collision, Tonyas excerpts an average force of 1000N against nancy.a) How big is the average force Nancy exerts against Tonya during the collision?
b) If this is the only horizontal force acting on each skater during the collision, what average horizontal acceleration does each skater experience during the collision?
c) if the collision is perfectly inelastic, how fast and in what direction will Tonya and Nancy be moving immediately after the collision?
Explanation / Answer
a)newton's third law of equal and opposite forces => nancy exerts 1000 N on Tonya in the opposite direction b)acceleration=force/mass acceleration of nancy=1000/50=20m/sec2 acceleration of tonya=-1000/60=-16.67m/sec2 c)here momentum remains conserved as there is no external force. => initial momentum=final momentum ==>(60x5-50x6)=(60+50)V ==>V=0==> tonya and nancy will not move after the collision