Imagine that a car must convert chemical energy to other forms at a rate of 10,0
ID: 1968184 • Letter: I
Question
Imagine that a car must convert chemical energy to other forms at a rate of 10,000 W to keep moving at a constant speed of 25 m/s. If the car's mass is m = 1100 kg, its constant speed is v=25 m/s, and the radius of the curve is R=120 m, what angle does the static friction force on the car make with the car's direction of travel as it rounds the curve? Be sure to describe your reasoning. (Hint: Argue that the rate at which drag extracts energy from the car's kinetic energy is given by [dk]/dt=Fd*v=-Fdv)Thanks!
Explanation / Answer
Hi I've done this problem on my computer. Rate me lifesaver and I'll share it with you through cramster inbox or email. Just that I am tired of answering questions and other people getting ratings. Do only if you trust thanks