I only need hellp with the last part (asking about the angle) (a) What is the ta
ID: 1968504 • Letter: I
Question
I only need hellp with the last part (asking about the angle)
(a) What is the tangential acceleration of a bug on the rim of a 12.0-in.-diameter disk if the disk accelerates uniformly from rest to an angular speed of 75.0 rev/min in 4.40 s?
.2719 m/s2
(b) When the disk is at its final speed, what is the tangential velocity of the bug?
1.196 m/s
(c) One second after the bug starts from rest, what is its tangential acceleration?
.2719 m/s2
(d) One second after the bug starts from rest, what is its centripetal acceleration?
.485 m/s2
(e) One second after the bug starts from rest, what is its total acceleration?
.556 m/s2
?????° from the radially inward direction
Explanation / Answer
D = 12.0 inch , r = 6 inch
, angular acc. = 75 *2 /4.40 * 60 rad/sec2 [ = o + t]
= 1.78499 inch/sec2
centripetall acc., an = v^2/r = ^2 * r
= (75 *2 /60)^2 * 6 [v = * r]
= 370.11 inch/sec2
direction tan = 370.11/1.78499
= 89.72 degree