Military specifications often call for electronic devices to be able to withstan
ID: 1980595 • Letter: M
Question
Military specifications often call for electronicdevices to be able to withstand accelerations
of 10 g. To make sure that their products
meet this specification, manufacturers test
them using a shaking table that can vibrate
a device at various specified frequencies and
amplitudes.
If a device is given a vibration of amplitude
6.1 cm, what should be its frequency in order
to test for compliance with the 10 g military
specification? The acceleration of gravity is
9.81 m/s2.
Answer in units of Hz
Explanation / Answer
maximum angular frequency is 2A
10 * 9.81 = 2 * 0.051
= 43.858 rad/s2
Frequency = /2 = 6.984 Hz