Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Military specications often call for electronic devices to be able to withstand

ID: 2012654 • Letter: M

Question

Military specications often call for electronic devices to be able to withstand accelerations of 10 g. To make sure that their products meet this specication, manufacturers test them using a shaking table that can vibrate a device at various specied frequencies and amplitudes. If a device is given a vibration of amplitude
1.7 cm, what should be its frequency in order to test for compliance with the 10 g military specication? The acceleration of gravity is
9.81 m/s^2

Answer in units of Hz.

I tried using the equation =(9.81)/(.017)

this equaled 24.02205

i then used the equation 1/(2pi/) to find frequency which yielded a result of 3.82323 Hz however this was not the correct answer. Thanks for anyhelp

Explanation / Answer

given maximum accleration   amax = 10g = 10 * 9.8 = 98.1 m/s2 A = 1.7cm = 0.017m A = 1.7cm = 0.017m                but amax = A 2                              = 75.96 rad/s                             f=/2 = 12.095 Hz                              = 75.96 rad/s                             f=/2 = 12.095 Hz