Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sinusoidal wave traveling in the positive X direction has an amplitude of 10.0

ID: 1987379 • Letter: A

Question

A sinusoidal wave traveling in the positive X direction has an amplitude of 10.0 cm, a wavelength of 25.0 cm, and a frequency of 5.00 Hz.
Find the followings:
a) period-
b) wave number-
c) angular frequency
d)speed of the wave(phase velocity)-
e) maximum speed of vibration (transverse speed) of the source of the wave-
f) maximum acceleration of the vibration(transverse acceleration)-
g) wave function of time
h) Draw a wave of 5 cycles and label the amplitude ,period, wavelength and frequency -
i) Define: amplitude, period, wavelength, and frequency

Explanation / Answer

a)period=1/frequency =1/5 =.2sec
b)wave number=1/wave length =1/25 =.04 cm-1

c)angular frequency=2*frequency=2*3.14*5=31.42rad

d)phase velocity =wavelenth*frequency=25*10-2 *.2 =.05m/s

g)wave function=Asin(kx+wt)=10Sin(.04x+31.42t)

i)

Amplitude is the magnitude of change in the oscillating variable with each oscillation within an oscillating system

wavelength: It is usually determined by considering the distance between consecutive corresponding points of the same phase, such as crests, troughs, or zero crossings,

Frequency is the number of occurrences of a repeating event per unit time

PEriod: the time taken for one full oscillation, it is the reciprocal of frequency