Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map Sapling Learning An object, which is initially at rest on a frictionless hor

ID: 1996933 • Letter: M

Question

Map Sapling Learning An object, which is initially at rest on a frictionless horizontal surface, is acted upon by four constant forces. Fiis 14.6 N acting due East, F2is 32.8 Nacting due North, F3 is 52.1 N acting due West, and F4 is 24.0 N acting due South. How much total work is done on the object in 4,44 seconds, if it has a mass of 12.0 kg? Units Number Which type of energy is changing for the object while the above work is being done? O kinetic energy O elastic potential energy O gravitational potential energy O internal energy How fast does the object end up moving at the end of the 444 seconds? Units Number Previous 2 check Answer Next Hint

Explanation / Answer

Here,

for the net force on the particle

Fnet = 14.6 i + 32.8 j - 52.1 i - 24 j

Fnet = -37.5 i + 8.8 j

Fnet = sqrt(37.5^2 + 8.8^2) = 38.5 N

let the acceleration of the mass is a

m * a = Fnet

12 * a = 38.5

a = 3.21 m/s^2

distance travelled in 4.44 s , d = 0.5 * a * t^2

d = 0.5 * 3.21 * 4.44^2

d = 31.6 m

NOw,

for the total work done on the object = Fnet * d

total work done on the object = 38.5 * 31.6

total work done on the object = 1218 J

---------

as the work is done on the object

the kinetic energy of the object is changing

---------------------------

Using work energy theorum

0.5 * m * v^2 = total work done

0.5 * 12 * v^2 = 1218

v = 14.2 m/s

the speed of object is 14.2 m/s