Map Sapling Learning After an unfortunate accident at a local warehouse you have
ID: 2029443 • Letter: M
Question
Map Sapling Learning After an unfortunate accident at a local warehouse you have been contracted to determine the cause. A jib crane collapsed and injured a worker. An image of this type of crane is shown in the figure below The horizontal steel beam had a mass of 86.80 kg per meter of length and the tension in the cable was T= 12690 N. The rane was rated for a maximum load of 4545 kg. If d = 5.580 m, s = 0.522 m, x 1.700 m and h 1.890 m, what was the magnitude of W (the load on the crane) before the collapse? What was the magnitude of force at the attachment point P? The acceleration due to gravity is g- 9.810 m/s2 Number Number Previous Give Up & View Salution ) Check Answer Next xitExplanation / Answer
s = 0.522 m
mass per meter = 86.8 kg/m
mass = 86.8 * d = 86.8 * 5.58 = 484.344 kg
crane load = 454.5 kg
tan theta = h/(d-s)
tan theta = 1.89/(5.58-0.522)
tan theta = 0.373
theta = 20.48 deg
at equillibirum condition of torque at point is
T sin theta* (d-s) - WL *(d-x) - mg (d/2) = 0
WL*(5.58-0.522) = (12690 * sin 20.48) * (5.58 -0.522) -(484.344* 9.81*5.58/2)
WL = 1819.1 N
------------------------------------
Horizontal Component of force F = T cos theta
Fx = 12690 * cos 20.48
Fx = 11887.92 N
using newtons 2nd law
Fy = Wl + mg - T sin theta
Fy = (1819.1) + (484.44 * 9.81) -(12690 * sin 20.48)
Fy = 2131.47
thus force F^2 = Fx^2 + Fy^2
F^2 = 11887.92^2 + 2131.47^2
F = 12077.49 N