I have entered attempted this problem mulitple times and either get .0196 volts
ID: 1998258 • Letter: I
Question
I have entered attempted this problem mulitple times and either get .0196 volts or .00392 volts and my homework software tells me this is wrong.
013 10.0 points A coil with N 23 turns and radius r 7.47 cm surrounds a long solenoid of radius m2 580 m (see 2.71 cm and the figure below). The current in the solenoid changes as I Io sin(wt), where I 5 A and w 120 rad/s. H A1 A2 NOE Inside solenoid has Na turns Outside solenoid has N1 turns What is the magnitude of the induced emf, EAB, across the 23 turn coil at t 1000 s? Answer in units of VExplanation / Answer
here,
the mutual inductance , M = u0 * n * N * area * ur
M = 1.26 * 10^-6 * 23 * 580 * pi * 0.0747^2
M = 294.5 * 10^-6 H
the EMF induced in 24 turns coil , EMF = - M * di/dt
EMF = - 294.5 * 10^-6 * d(5 * sin(120 * t))
EMF = - 176700 * 10^-6 * cos(120 * t)
at t = 1000 s
EMF = - 0.176700 * cos(120 * 1000)
EMF = 0.08835 V
the magnitude of the EMF induced is 0.08835 V