Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question #4 4) Gold has one conduction electron per atom. its density is 19.3gr/

ID: 2009299 • Letter: Q

Question

Question #4

4) Gold has one conduction electron per atom. its density is 19.3gr/cm^3, molar mass is 197gr/mole. adn its resitivity is 2.4

2.4 x 10-8 m. A gold wire legth of 155cm and 0.247mm diameter has a potential differance of 3 volts applied accorss its endpoints . Determine the follwing:

a) The Electric Field E in the wire:

b) The number desity n:

c) the drift speed d of the electron in the wire

d) the electron collisoin frequency ƒ (ƒ =1/ )

Question #5

5. a) A rectangular block of pure sliver measures 4cm x 4cm x 20cm. determine the resistance between the opposite sides that are farthest apart:

   b) Determine the dimenision (in cm) of a rectangular alumnium block (40cm long also), that would have

   the same resistance between the farthest opposing sides as the silver block (part a))

Question #7

   b) for different wires (materials 1 & 2) having the sames diameter d and same resistance R, show the

Explanation / Answer

Given that resisitivity of gold is = 2.4*10^-8m Length of the gold wire is L = 155cm diameter of the wire is d = 0.247 mm Area of the crosssectional wire is A = r^2 Resistance of the wire is R = L /A                                            = 2.4*10^-8m * 155*10^-2m / (0.247 *10^-3m/2)^2                                             = 0.19 Potential difference is V = 3.0V      a ) Electric field in the wire is E = V / d                                                   = 3.00V / 155*10^-2 m                                                    = 1.93 V / m b ) Number density n is Given that density of gold wire is = 19.3 g / cm^3 Volume of the wire is A * L
Volume of wire = 0.297 * 10-6 m3 = 0.297 * 106 * 10-6cm3                                     = 0.297 cm3 Mass of gold wire = density * volume = 19.3 g/cm3* 0.297 cm3                                                          = 5.732 g number of electrons is 6.023 *10^23 *5.732/197                                      = 0.1752*10^23 electrons number density n   = ( 0.1752 * 1023 / 0.297cm3 )                                  = 0.590 * 1023 cm-3 c ) drift speed v_d = I / n A Q                           = 3.0V / 0.19 / 0.590 * 1023 cm-3 * (0.247 *10^-3m/2)^2 * 1.6*10^-19C
        solve the above d ) collision frequency i = q / t              time t = 0.10*10^-19 s frequency f = 1/ t                        = 9.8*10^19 Hz