Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram to the left shows a circuit with three resistors and two capacitors.

ID: 2010401 • Letter: T

Question

The diagram to the left shows a circuit with three resistors and two capacitors. Initially the switch is open (as shown) and the capacitors are both uncharged. At time t 0 the switch is closed. The battery has an EMF of 20.0 V. The three resistors arc: R1 = 150 , R2 = 90.0 , and R3 = 75.0 . The two capacitors are: C1 = 320 F and C2=550 F. After the switch has been dosed for a vary long time Describe in winds the path current takes through the circuit? What is the current through R ? What is the current through R ? What is the current through R ? What is the potential difference across R ? What is the potential difference across R ? What is the potential difference across R ? What is the: potential difference across C ? What is the potential difference across C ? What is the charge on C ? What is the charge on C ?

Explanation / Answer

The Switch is closed for Very long time. Hence the capacitors will act as "Open Circuit" at Infinite time

Hence

a) The Current path will then be from Battery, R2, R3 , R1 and again Battery .

b) The Current through R1 is (20/ (150 + 90 +75)) = 0.0635 A

c)  The Current through R 2 is (20/ (150 + 90 +75)) = 0.0635 A

d)  The Current through R3 is (20/ (150 + 90 +75)) = 0.0635 A

e) The potential difference across R1 = 0.0635 x 150 = 9.524 V

f) The potential difference across R2  = 0.0635 x 90 = 5.714 V

G) The potential difference across R3  = 0.0635 x 75 = 4.762 V

h) The potential difference across C1 = The potential difference across R3  = 0.0635 x 75 = 4.762 V

i)  The potential difference across C2  = The potential difference across R2  = 0.0635 x 90 = 5.714 V

j)Charge on C1 , i.e., Q1 = C1 x V1 = 320 x 10-6 F x 4.762 = 1.523 mC (milli coulombs)

k) Charge on C2, i.e., Q2 = C2 x V2 = 550 x 10-6 F x 5.714 = 3.143 mC (milli coulombs)