Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please work out and show ANSWERS! I can\'t find the equations to work this probl

ID: 2011205 • Letter: P

Question

Please work out and show ANSWERS! I can't find the equations to work this problem. Also setting it up is tricky to me....

A pair of speakers separated by 0.700 m are driven by the same oscillator at a frequency of 698 Hz. An observer, originally positioned at one of the speakers, begins to walk along a line perpendicular to the line joining the speakers. (Assume the speed of sound is 345 m/s.)
(a) How far must the observer walk before reaching a relative maximum in intensity?
m
(b) How far will the observer be from the speaker when the first relative minimum is detected in the intensity?
m

Explanation / Answer

the wave length of sound is ? = v/f = 345 m/s / 698 Hz = 0.49 m from the diagram for constructive interference d1 = d2 ? = d2 0.49m from the pythogerian theorem d1^2 = d2^2 L^2 ( d2 L)^2 = d2^2 L^2 solving d2 = L^2 - ?^2 / 2? = (0.700m)^2 - ( 0.49m)^2/ 2 * 0.49m = 0.255m b) for distrutive interference d1 = d2 ?/2 from the pythogerian theorem d1^2 = d2^2 L^2 ( d2 ?/2)^2 = d2^2 L^2 solving d2 = L^2 - (?^2 /4)/ ? = 0.877m