Consider the diagram below. Calculate the value of F2. Calculate the value of the distance X. Week 12. assignment 2 Consider the diagram below. Calculate the tension, T. in the wire. Calculate the magnitude and direction of the vertical force the wall exerts on the hinge. Week 12. assignment 3 A solid sphere is attached to the shaft of an electric motor. The sphere's mass is 3.00 kg and its radius is 0.150 meters. The electric motor increases the sphere s rotation from 4.00 revolutions/second to 20.0 revoiutions/second in 8.00 seconds. Calculate the sphere's angular acceleration. Calculate the torque applied to the sphere. Calculate the disk's angular displacement during the time its rotation increased from 4. Revolutions/second to 20.0 revolutions/second. Calculate the work done by the electric motor during the time the sphere's rotation increased from 4.00 revolutions/second to 20.0 revolutions/second.
Explanation / Answer
Apply Newton's law along vertical direction F1 + F2 = ( 8.00kg + 5.00kg )(9.8 m/s2) F2 = ( 8.00kg + 5.00kg )(9.8 m/s2) - 55.0 N = 72.4 N Since the system is in equillibrium, apply torque equation about center of mass F2*(0.10m + 0.12m) - (0.10m)(5.00kg)(9.8 m/s2) - x * 55.0N = 0 (72.4 N)*(0.10m + 0.12m) - (0.10m)(5.00kg)(9.8 m/s2) - x * 55.0N = 0 (72.4 N)*(0.10m + 0.12m) - (0.10m)(5.00kg)(9.8 m/s2) - x * 55.0N = 0 15.928 N.m - 4.9 N.m - 55.0N*x = 0 x = ( 15.928 N.m - 4.9 N.m ) / 55.0N = 0.201 m 15.928 N.m - 4.9 N.m - 55.0N*x = 0 x = ( 15.928 N.m - 4.9 N.m ) / 55.0N = 0.201 m