A vertical spring stretches 10 cm when a 5.0-kg block is suspended from its end.
ID: 2021954 • Letter: A
Question
A vertical spring stretches 10 cm when a 5.0-kg block is suspended from its end. Theblock is then displaced an additional 5.0 cm downward and released from rest to execute Simple Harmonic Motion. The block position as a function of time is given by:
(Take equilibrium position of spring-block system as origin and the upward-vertical
direction to be positive).
A) y = - 0.05 cos (9.9 t) m
B) y = - 0.15 sin (9.9 t ) m
C) y = - 0.10 cos (9.9 t ) m
D) y = - 0.10 sin (9.9 t + 9) m
E) y = - 0.15 sin (9.9 t + 5) m
Explanation / Answer
Since the spring is stretched for 5cm at equilibrium we have Amp = 5cm
Also at 10 cm stretch the spring balances 10 kg mass
kx =mg => k = 49/.1 = 490N/m
= (k/m) = 98 = 9.9
Now at t= 0 the mass is at it's negative extreme since upward direction is poistive
At T= 0 Extreme means cos
At T= 0 and negative extreme means -ve of cos = -cos
now we know every thing we get y= -0.50cos(9.9t)
A