A vertical spring stretches by 10 cm when a 1,2 kg block is hung on it. The bloc
ID: 2191361 • Letter: A
Question
A vertical spring stretches by 10 cm when a 1,2 kg block is hung on it. The block is then displaced an additional 6 cm downwards and released from rest. a) Show that the spring constant k is 120 N/m b) Find the time period and the maximum speed of resulting SHM c) Find the total mechanical energy of the oscillating system? d) When the block is 3 cm below its equilibrium position and moving downwards, find its velocity and the magnitude and direction of its acceleration. P/s: Can you make sense by image?Explanation / Answer
From Hooke's Law
F = k*x so k = F/x = 1.20*9.8/0.0260 = 1176N/m
W = 1/2*k*x^2