Please show work! I will be promt in rating answer -- Thank you An 80.0 - kg bun
ID: 2029247 • Letter: P
Question
Please show work! I will be promt in rating answer -- Thank you
An 80.0 - kg bungee jumper is enjoying an afternoon of jumps. The jumper's first oscillation has an amplitude of 10.0 m and a period of 5.00 s. Treating the bungee cord as a spring with no damping, calculate each of the following: the spring constant of the bungee cord, the bungee jumper's maximum speed during the oscillation, and the time for the amplitude to decrease to 2.00 m (with air resistance providing the damping of the oscillations at 7.50 kg/s).Explanation / Answer
a) T = 2 m/K
5 = 2 80/K
force constant = 126.2 N/m
b) Vmax = A = 10 * k/m = 10 126.2/80 = 12.55 m/s