Please answer with detail and the answer should be 0.61s A bowl on a potter\'s w
ID: 2029716 • Letter: P
Question
Please answer with detail and the answer should be 0.61s A bowl on a potter's wheel is initially rotating at 1.6 rev/s. The potter places her hands on the bowl, pushing inwards with a force of 45 N with each hand. The coefficient of kinetic friction between the potters hands and the bowl is 0.45, The moment of inertia of the wheel and the bowl is 0.11 kg m2 and the the diameter of the bowl is 9.0 cm. How long does it take for the potter's wheel to stop, assuming the only torque acting on it is due to the potter's hands? utExplanation / Answer
total force acting=45+45=90 N
total friction force=friction coefficient*total force
=0.45*90=40.5 N
radius=9 cm/2=4.5 cm=0.045 m
then torque=force*radius
=1.8225 N.m
angular acceleration=torque/moment of inertia
=16.568 rad/s^2
time taken to stop the potter’s wheel=initial angular speed/angular acceleration
=1.6*2*pi rad/s /(16.568 rad/s^2)
=0.6067 seconds
=0.61 seconds