Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram below shows a simple camera flash circuit. When you turn the flash u

ID: 2029996 • Letter: T

Question

The diagram below shows a simple camera flash circuit. When you turn the flash unit on, switch S1 is closed and the capacitor fully charges through a battery with voltage V0= 8.6 V and a resistor R1= 91 . When the shutter button of the camera is pressed, switch S1 opens, switch S2 closes for a time t2= 3.8×102 s , after which S2 opens and S1 closes for the capacitor to be charged for the next flash. Your task is to find the values of the capacitance C and resistance R2 such that:

1. The capacitor reaches 92% of the total charge in time t1= 3.02 s from a completely discharged state.

2. The energy delivered to the flash resistor R2 is E = 6.4×102 J before switch S2 opens.

Constants The diagram below shows a simple camera flash circuit. When you turn the flash unit on, switch S1 is closed and the capacitor fully charges through a battery with voltage Vo 8.6 V and a resistor R1 91 When the shutter button of the camera is pressed, switch S1 opens, switch S2 closes for a time t2 3.8x10-2 s after which S2 opens and S1 closes for the capacitor to be charged for the next flash. Your task is to find the values of the capacitance C and resistance R2 such that 1. The capacitor reaches 92% of the total charge in time ti-302 s from a completely discharged state. 2. The energy delivered to the flash resistor R2 is E-6.4x102 J before switch S2 opens. S2

Explanation / Answer

1.

charge across capcitor q = qo (1- exp(-t/RC) )

q/qo = 0.92   = 1- exp (-3.02/91C )

C = 13 mF

2. energy stroed across the capacitor during charging = CV2/2

               the capacitor is charged to 0.92 of its full charge.

            energy = 0.922 * 13.0e-3 * 8.62 /2 = 407 mJ

                         = Q2/2C

            Qo = 103 mC

           energy discharged through the resistor = 64 mJ

            energy retianed in the capacitor = 407-64 = 343 mJ

charge retained Q = 94.44 mC

while discharge charge across the capacitor = Q0 exp(-t/RC)

     Qo = 103 , Q = 94.44

exp(-3.8e-2/R213e-3) = 94.44/103

R2 = 33.69 ohm