Consider the arrangement shown in the figure below where R = 6.50 , f = 1.10 m,
ID: 2030330 • Letter: C
Question
Consider the arrangement shown in the figure below where R = 6.50 , f = 1.10 m, and B 2.25 T HINT (a) Apply the motional emf equation in combination with Ohm's law. (b) Recll the expressions for the power delivered to a resistor. (c) Apply the expression for the magnetic force on a current-carrying wire. (d) Recall the expression P - Fv. Click the hint button again to remove this hint. (a) At what constant speed (in m/s) should the bar be moved to produce a current of 1.40 A in the resistor? m/s (b) What power (in W) is delivered to the resistor? (c) What magnetic force (in N) is exerted on the moving bar? (Enter the magnitude.) (d) What instantaneous power (in W) is delivered by the force Fapp on the moving bar? Type here to search 7:36 PM 3/23/2018 ENGExplanation / Answer
a] Voltage induced = BLv
iR = BLv
v = iR/BL = 1.4*6.5/[2.25*1.1] = 3.68 m/s
b] power = Vi = 1.4^2*6.5 = 12.74 W
c] Force = iLB = 1.4*1.1*2.25 = 3.465 N
d] power delivered = Fapp*v = 3.465*3.68 = 12.74 W