Please, work at least one of the problems completely, so I can know how to work
ID: 2030449 • Letter: P
Question
Please, work at least one of the problems completely, so I can know how to work it out.
This is the formula: T=2(L/g)
Table of Data
To investigate period dependence on length
Mass, m: pick any mass. Record here. 0.005 Ib = 2.267962 grams
Angle, = 20 degrees or less.
Suggested Lengths (m)
Total time of 5 cycles
Experimental Period
(Divide total time by 5)
Theoretical Period (Use Eq. (1))
%Err
1.20
9.60
1.92
1.00
7.63
1.526
0.90
7.56
1.512
0.50
6.40
1.28
0.40
6.19
1.238
Suggested Lengths (m)
Total time of 5 cycles
Experimental Period
(Divide total time by 5)
Theoretical Period (Use Eq. (1))
%Err
1.20
9.60
1.92
1.00
7.63
1.526
0.90
7.56
1.512
0.50
6.40
1.28
0.40
6.19
1.238
Explanation / Answer
The period T of a simple pendulum (measured in seconds) is given by the formula:
T=2 (L/g)
g = 4²L/T2
g1 = 12.85 m/s2 (experimental values taken as L = 1.20 and T = 1.92);
g2 = 16.95 m/s2 (experimental values taken as L = 1.20 and T = 1.92);
similarly, g3 = 15.54 m/s2 , g4 = 12.04 m/s2, g5 = 10.3 m/s2
Avarage g = 13.5 m/s2
Theoretical Period: for length 1.20 m ; Experimental Period : for length 1.20 is 1.92 s;
T=2(L/g) = 2(1.20/13.5) = 1.87 s;
% error = (Experimental Period - Theoretical Period)/(Theoretical Period) *100
= (1.92 - 1.87)/1.87*100
= 2.67%.