Mar 26 2018 Loggod in as mat2a51on PLEASE NOTE: hxdent to student 2 of 5 Two par
ID: 2031617 • Letter: M
Question
Mar 26 2018 Loggod in as mat2a51on PLEASE NOTE: hxdent to student 2 of 5 Two parallel metal plates are placed 0 25 m apart and coneected to a 2V battery Remember to show your work for each of the tollowing ques a. What is the electric fld strength between the two plates (8 points b. What is the electric potential energy of an electron hreild alt rest neat to the negatve plate (8 pomts)? ? Ifthe electron releases rest near the negativeplate, whatsthe speed of docton pist betre nits the gosave ptae(Bpotp pesons the Inbernet, a t I affien that this assignment is my original work. R has not beeon copied from another Save SubmitExplanation / Answer
Given that,
d = 0.25 m
V = 24 V
(a)
Electric field b/w two plates,
E = V / d
E = 24 / 0.25
E = 96 V/m
(b)
Electric potential energy of electron,
U = qV
U = 1.6*10^(-19)*24
U = 3.84*10^(-18) J
(c)
Let speed of electron = v
From conservation of energy,
Change in KE = change in PE
(1/2)m*v^2 = qV
(1/2)*9.1*10^(-31)*v^2 = 3.84*10^(-18)
v = 2.9*10^6 m/s