Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Phsyics - Answer both questions while showing all of your work and I\'ll be sure

ID: 2032402 • Letter: P

Question

Phsyics - Answer both questions while showing all of your work and I'll be sure to give you an upvote. Thanks

1. A 220g ball is dropped from a height of 2.0 m, bounces on a hard floor, F and rebounds to a height of 1.5 m. The figure shows the impulse received from the floor. What maximum force does the floor exert on the ball? A 2100 kg truck is traveling east through an intersection at 2.0 m/s when it is hit simultaneously from the side and the rear. (Some people have all the luck!) One car is a 1200 kg compact traveling north at 5.0 m/s. The other is a 1500 kg midsize traveling east at 11 m/s. The three vehicles become entangled and slide as one body. What are their speed and direction just after the collision? 2.

Explanation / Answer

1)given

m = 220 g = 0.22 kg

h1 =2 m
h2 = 1.5 m

speed of the ball just before striking the ground,

v1 = sqrt(2*g*h1)

= sqrt(2*9.8*2)

= 6.26 m/s

velocity, v1 = -6.26 m/s (negative represents downward direction)

velocity of ball just after bouncing, v2 = sqrt(2*g*h2)

= sqrt(2*9.8*1.5)

= 5.42 m/s

now use, Impulse = change in momentum

(1/2)F_max*delta_t = m*(v2 - v1)

F_max = 2*m*(v2 - v1)/delta_t

= 2*0.22*(5.42 - (-6.26))/(5*10^-3)

= 1028 N <<<<<<-------------------Answer

2)

let East be +x axis

let vx and vy are the componets of final velocity.

Apply conservation of momentum in x-direction

vx*(2100 + 1200 + 1500) = 2100*2 + 1200*0 + 1500*11

vx = (2100*2 + 1500*11)/(2100 + 1200 + 1500)

= 4.31 m/s

Apply conservation of momentum in y-direction

vy*(2100 + 1200 + 1500) = 2100*0 + 1200*5 + 1500*0

vy = (1200*5)/(2100 + 1200 + 1500)

= 1.25 m/s


final speed, v = sqrt(vx^2 +vy^2)

= sqrt(4.31^2 + 1.25^2)

= 4.5 m/s <<<<<<<-------------------Answer