Class ManagementI Help HWS PHYS2425Spring 2018 Begin Date: 3/272018 1201:00 A M-
ID: 2033243 • Letter: C
Question
Class ManagementI Help HWS PHYS2425Spring 2018 Begin Date: 3/272018 1201:00 A M-Due Date: 4/3/2018 1:59:00 PM End Date: 4/10/2018 11: (9%) Problem 9: A 0.076 F capacitor is being held at a potential difference of 479 V. ? 33% Part (a) what is the charge, in coulombs, on one of the plates? ? 33% Part (b) If you measure the size of each plate to be / 5 cm2, how far apart are the plates, in micrometers? 33% Part (c) what is the magnitude of the electric field inside this capacitor, in newtons per coulomb? sinO | cos() tan() | ? (1M 718191 cotan0iacos0 atan acotan sinh0 cosh0 tanh0 cotanh0 DegreesRadians VO Submit I give up! Feedback: 0% deduction per feedback. Hints: for a _ deduction. Hints remaining:- All content © 2018 Expert TA,LLCExplanation / Answer
a) Q = C V = 0.076 * 10-6 * 479 * 10-6
= 3.64 * 10-11 C
b)C = e0 A / d
d = e0 A / C
=(8.85 * 10-12 * 15 * 10-4) / (0.076 * 10-6)
d = 0.175 mu
c) E = V / d
= 479 * 10-6 / (0.175 * 10-6)
E = 2737 N/C