Class Management I Help PHY-111 Topie 2 Homework Begin Date: 1/8/2018 12:00:00 A
ID: 1573824 • Letter: C
Question
Class Management I Help PHY-111 Topie 2 Homework Begin Date: 1/8/2018 12:00:00 AM-Due Date: 24/2018 11:39-00 PM End Date: 2n/2018 11:59:00 PM (6%) Problem 7: A sandal is dropped from the top of a 18m-high mast on a ship moving at 1.75 m/s due south. tus -as 33% Part (a) Calculate the magnitude of the velocity, in m/s, of the sandal when it hits the deck of the ship relative to the ship straight down. Grade Semmary Deductions 3% Potential 97% pleted pleted pleted pleted sinO cotan0 asin acos0 atan0 acotan sinh0 cosh tanh cotanh0+ (3% per attempt) detailed view 3% O Degrees Radians al Hint I give up pleted Feedback:1deduction per feedbuck pleted | | | Hints,deduction per hint. Hints remaining: 1 magnitude ofthe velocity relative to est re with whit the sandal histedeckof heship.O eyor 33% Part (b) Calculate the answer in m/s. - 33% Part (c) The velocity, relative to the shore, with which the sandal hits the deck makes an angle with a horizontal line directed straight to the south. Calculate this angle, in degrees.Explanation / Answer
a)velocity of ship=1.75 m/s due South
Height of mast=18m
The velocity at which the sandal will hit the ship is given by sqrt(2*g*h)=sqrt(2*9.8*18)=18.78 m/s
This velocity is directed vertically downwards and velocity of ship is directed due South.Therefore, these two velocities are orthogonal. The magnitude of velocity of sandal with respect to ship is given by sqrt(18.78²+1.75²)=18.86 m/s
b)relative to the shore, the velocity of the sandal will be the equal to the vertical velocity at which it would strike the ship=18.78 m/s
c)this angle =arctan(18.78/1.75)=84.67 degrees