Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class Management I Help Assignment 5 Begin Date: 2/10/2017 10:00:00 AM Due Date:

ID: 1531745 • Letter: C

Question

Class Management I Help Assignment 5 Begin Date: 2/10/2017 10:00:00 AM Due Date: 2/17/2017 9:05:00 AM End Date: 2/20/2017 10:00:00 AM (9%) Problem 2: The rocket sled shown in the figure decelerates at a rate of 160 m/s Its passenger has a mass of 76 kg. Use a coordinate system in which the sled is moving in the positive direction, and assume the contact forces with the seat are the only forces acting on the passenger. Randomized Variables 160 m/s m 76 kg Otheexpertta.com 33% Part (a Calculate the horizontal component of the force that the seat exerts against his body, in newtons. A 33% Part (b What is the ratio of the magnitude of the horizontal force to the magnitude of the force of gravity? A 33% Part (c) Find the angle of the total force that the seat exerts against his body. Give your answer in degrees from the negative horizontal direction, with positive being clockwise. Grade Summary Deductions 0% 100% Potential sino coso tano 7 8 9 HOME Submissions Attempts remaining: 10 4 5 6 cotan 4% per attempt

Explanation / Answer

horizontal component of the force = mass * acceleration

acceleration = -160 m/s^2

horizontal component of the force = 76 * (-160)

horizontal component of the force = -12160 N

by third law of motion seat will exert equal and opposite force on the passenger so,

force seat exerts against body = 12160 N

force of gravity = mg

ratio of forces = 12160 / mg

ratio of the forces = 12160 / (76 * 9.8)

ratio of the forces = 16.326

angle = tan^-1(force by gravity / horizontal force)

angle = tan^-1((76 * 9.8) / 12160)

angle = 3.5 degree

angle from negaticve horizontal direction = 180 - 3.5

angle from negative horizontal direction = 176.5 degree