Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Class | Help Homework 7 Begin Date: 3/16/2018 9:00:00 AM-Due Date: 4/3/2018 11-5

ID: 2035479 • Letter: C

Question

Class | Help Homework 7 Begin Date: 3/16/2018 9:00:00 AM-Due Date: 4/3/2018 11-59.00 PM End Date: 4/3/2018 11:59:00 PM (8%) Problem i 2: A 0.240 kg billiard ball that is moving at 2.8 m s in the positive direction strikes the bumper of a pool table and bounces straight back at 2.2 m/s. The collision lasts 0.0150 s. 336 Part (a) Calculate the component of the average force along the direction of the original motion, in newtons, that is exerted on the ball by the bumper during the collision. Grade Summary Deductions 0% Potential 100% 7 8 9 cotan asinO acos0 atan0 acotanO sinh0 Submisions Attempts remaining 09e per attempt) 1 2 3 detailed view e Degrees O Radians Submit 1 give up Hints: G dedaction per hint. Hints remaining Feedback6 deduction per feedback 33% Part (b) what is the change in kinetic energy, in joules, during the collision? 33% Part (c) what percent of the initial kinetic energy remainin the system after the collision? w

Explanation / Answer

A) We know that impulse is J = Favg*dt = change in momentum

Favg*0.015 = m*(V+U) = 0.24*(2.2+2.8)

Favg = 0.24*(2.2+2.8)/0.015 = 80 N


B) change in kinetic energy is Kf-Ki = (0.5*m*V^2)-(0.5*m*u^2) = 0.5*0.24*(2.2^2-2.8^2) = -0.36 J

C) required percentage is (-0.36/(0.5*0.24*2.8^2))*100 = 38.2 %