Class l Help Chapter 13 Gravitation Regin Date: I 1/7/20171:00:00 PM Due Date: 1
ID: 1795357 • Letter: C
Question
Class l Help Chapter 13 Gravitation Regin Date: I 1/7/20171:00:00 PM Due Date: 1 1 29 2017 1 1 :59:00 PM End Date: 1 1 /29/2017 1 1 59:00 PM (13%) Problem 8: A 3500 kg spaceship is in a circular orbit 220 km above the surface of Earth. It needs to be moved into a higher circular orbit of 390 km to link up with the space station at that altitide. How much work, m Joules, do the spacesmp's engmes have to per orm to move to the mgher orbit? Ignore any change of mass due to fuel consumplin Grade Summary Potential 100% sind) cos() tanQ ()171 cotanasinacos atan acotansinh) cosh)tanh)cotanh) Submissions Allrts ng: (10 per attempt) detailed view Degrees Radians NO Subrnit Hint I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hinter emaining: 4 Feedback: 196 deduction per feedback.Explanation / Answer
Initial potential energy Ui = -G*M*m/(R+h1)
final potential energy Uf = -G*M*m/(R+h2)
work done = -dU
W = -(Uf - Ui)
W = Ui - Uf
W = G*M*m*(-1/(R+h1) + 1/(R+h2))
h1 = 220 km = 220*10^3 m
h2 = 390 km = 390*10^3 m
R = 6.371*10^6 m
m = 3500 kg
M = 5.97*10^24 kg
W = 6.67*10^-11*5.97*10^24*3500*(-1/(6.371*10^6+220*10^3) + 1/(6.371*10^6+390*10^3))
W = -5.32*10^9 J <<<<----------ANSWER