Need help with this problem. Kindly answer all parts please... A current flows t
ID: 2035642 • Letter: N
Question
Need help with this problem. Kindly answer all parts please...
A current flows through the 100 ? resistor shown below such that 0.0037 Joules of heat is dissipated in 10-2 sec. (a) What is the power P dissipated in the resistor? (3 pts) (b) What is the voltage difference from point a to point b? (5 pts) (c) What is the potential energy difference UbU n eV for an electron? (6 pts) (d) How many electrons per second flow through the resistor? In which direction are they flowing? (6 pts) (e) If the resistor is made of a wire with a radius of 3.5 mm, what is the current density J? (5 points)Explanation / Answer
a)
Power
P=E/t =0.0037/10-2 =0.37 Watts
b)
V=sqrt[PR]=sqrt[0.37*100]
V=6.0827 Volts
c)
Ub-Ua =0.0037/(1.6*10-19) =2.3125*106 eV
d)
Current flowing in the resistor
I=V/R =6.0827/100=0.060828 A
in electrons/sec
I=0.060828/1.6*10-19 =3.8*1017 electrons /s
e)
Current denisty
J-=I/A =0.060828/(pi*0.00352)
J=1580.57 A/m2