Physics, 10e Help PRINTER VIRSI ON BACK Chapter 09, Problem 22 A man holds a 184
ID: 2036892 • Letter: P
Question
Physics, 10e Help PRINTER VIRSI ON BACK Chapter 09, Problem 22 A man holds a 184-N ball In his hand, with the forearm horizontal (seethe figure). He can support the ball in this position because of the flexor muscle force , which is applied perpendicular to the forearm. The forearm weighs 25,2 N and has a center of gravity as indicated. Find (a) the magnitude of M and the (b) magnitude and (e) direction (as a positive angle counterclockwise from horizontal) of the force applied by the upper arm bone to the forearm at the elbow joint Upper arm bone Flexor muscle Elbow ont 00510m 0890m 0.330 (a) Number Units (b) Number () Number Click if you wouls like to show Work for this questioni 0en Show wark Units By accessing this estio Assistance, you will tea wle you eam points beied on the Puint Potential Poicy set by your natructsr Question Attempts: 0 of 3 used AE FO LAT QUBITY APEwExplanation / Answer
a) As the whole system is in equilibirum, net force net torque acting on the forearm must be equal to zero.
Apply, net torque about elbow point = 0
M*0.051 - 25.2*(0.051 + 0.089) - 184*0.33 = 0
==> M = (25.2*(0.051 + 0.089) + 184*0.33)/0.051
= 1260 N
b) let F is the force exerted by the upper arm bone to the forearm.
Apply, Fnety = 0
-F + M - 184 - 25.2 = 0
F = M - 184- 25.2
= 1260 - 184 - 25.2
= 1051 N
c) downward