Physics question, someone please help! Here is the question: Physics question, s
ID: 1261828 • Letter: P
Question
Physics question, someone please help! Here is the question:
Physics question, someone please help! Here is the question: An electron in a television tube moves with a speed of 5.62 X 10^7 m/s, in a direction perpendicular to the Earth?s field, which has a strength of 5.00 X 10^-5 T. (a) What strength electric field must be applied perpendicular to the Earth?s field to make the electron move in a straight line? kV/m (b) If this is done between plates separated by 1.05 cm, what is the voltage applied? (Note that TVs are usually surrounded by a ferromagnetic material to shield against external magnetic fields and avoid the need for such a correction.) VExplanation / Answer
Note that the force due to a magnetic field is
F = q v B
And the force due to an electric field is
F = q E
Thus, as these forces cancel,
q v B = q E
--> E = v B
Thus,
E = 2810 V/m or
E = 2.810 kV/m [ANSWER]
***************************
Note that
V = E d
Thus, as d = 0.0105 m, E = 2810 V/m,
V = 19.5 V [ANSWER]