Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Netiitlant Facebook D Home-BankMobile D Twitter D customer Portal t E East Centr

ID: 2036955 • Letter: N

Question

Netiitlant Facebook D Home-BankMobile D Twitter D customer Portal t E East Central Universit ning Sapling Learning As a dilligent physics student, you carry out physics experiments at every you carry a 1.19-m-long rod as you jog at 3.05 m/s, holding the rod motion. What is the strength of the motion and that induces an EMF of 0.251 mV across the rod? Express the answer in milliteslas. At this opportunity lar to your direction of tic field that is perpendicular to both the rod and your direction of Number 0708 mT There is a hint available! View the hint by clicking on the divider bar again to hide the hint on the boltom divider Close Previcus Check Answer Next Hnt

Explanation / Answer

From faraday law of EM induction.

induced emf = B*L*v

Given data.

induced emf = 0.251 mV = 0.251 x 10^-3 V

L = 1.19 m

v = 3.05 m/s

Substitute values.
0.251 x 10^-3 = B x 1.19 x 3.05

B = 6.915 x 10^-5 T = 0.069 mT