Problem 17.11-Enhanced-with Feedback 4 of 15 Constants Part A Light from a heliu
ID: 2037747 • Letter: P
Question
Problem 17.11-Enhanced-with Feedback 4 of 15 Constants Part A Light from a helium-neon laser ( 633 nm) is used to illuminate two narrow slits. The interference pattern is observed on a screen 2.9 m behind the slits. Eleven bright fringes are seen, spanning a distance of 60 mm What is the spacing (in mm) between the slits? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. You may want to review (Pages 540-543) Symbols dValue Units SubmitPrev X Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Previous Answers Request Answer Provide Feedback Next >Explanation / Answer
here , for a single slit experiment
total width of 11 bright fringes = 12 * wavelength * screen distance/slit width
0.060 = 633 *10^-9 * 12 * 2.9/d
solving for d
d = 0.00037 m = 0.37 mm
the slit width is 0.37 mm